دوشنبه, 30 مهر 1397
رو عنوان : مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت فاطمه(س):
عنوان : هدف اصلی سازمان، تبدیل آرامستان به كانون فرهنگی و مذهبی است/ پروژه مرمت گلزار شهدا در حال اجراست
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۹ 
عنوان گروه خبري : شهرداری .
منبع خبر : اداره روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری قدس

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت فاطمه(س):

هدف اصلی سازمان، تبدیل آرامستان به کانون فرهنگی و مذهبی است/ پروژه مرمت گلزار شهدا در حال اجراست
 
مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت فاطمه(س) با بیان اینکه هدف اصلی سازمان این است که آرامستان تبدیل به کانون فرهنگی و مذهبی شود، گفت: مهم‌ترین پروژه‌ای که سازمان آرامستان در حال حاضر در دست اقدام دارد، مرمت و بازسازی گلزار مطهر شهداست. 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر و شهرداری قدس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد جهانگیری، مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت فاطمه(س) با بیان مهم‌ترین پروژه‌ای که سازمان آرامستان در حال حاضر در دست اقدام دارد پروژه مرمت گلزار شهداست، گفت: بخش‌هایی از سازه و قبور گلزار شهدای شهرقدس در طی سالیان دچار فرسودگی شده بود که با توجه به اهمیت حفظ ارزش‌ها و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی اولویت کار را ترمیم و بازسازی گلزار مطهر شهدا قرار دادیم. طبق گفت‌و‌گوها و هماهنگی‌های انجام شده با اعضای شورای اسلامی و شهردار محترم شهرقدس تصمیم بر این است که هر چه سریع‌تر این اقدامات صورت گیرد و به بهره‌برداری برسد. 

وی افزود: سعی بر این است که با توجه به سنگین بودن پروژه تا قبل از رسیدن فصل سرما عملیات اجرایی به پایان برسد و برای این منظور برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است. 

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت فاطمه(س) با اشاره به حفاری قسمت‌هایی از زمین برای عملیات سفت‌کاری و جایگذاری صفحه‌ستون‌ها گفت: با انجام این حفاری‌ها به موانعی همچون تاسیسات برق، آب و لوله‌کشی‌ها برخوردیم که در حال حاضر این موانع را رفع کرده ایم. 

جهانگیری با بیان اینکه بخش شمالی گلزار شهدا همچون بخش جنوبی آن مسقف خواهد شد، گفت: سازه قبلی این بخش به صورت شیروانی نبود و در بعضی نقاط دچار شکستگی شده بود که در حال حاضر برای زیبا‌سازی، استحکام و دوام سقف طرحی که در شأن شهدا نیز باشد را در دست اجرا قرار داده‌ایم که طی ۶ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

ساخت 2500 قبر در دستور کار است

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت فاطمه(س) با اشاره به وضعیت حال حاضر تعداد قبور و ساخت قبور جدید، افزود: اگر هم‌اکنون بخواهیم پیش‌بینی کنیم به اندازه ۱۵روز هم قبر موجود نداریم، البته زمین برای ساخت قبور هست اما با موانعی روبرو هستیم که ابتدا باید آنها را برطرف کنیم. 

جهانگیری کم بودن تعداد قبور را معضلی جدی در حال حاضر دانست و گفت: بحث قبور یک مسئله روزمره است، چراکه ممکن است در روز تعداد متغیری متوفی داشته باشیم و ما موظفیم عزیزان متوفی را در کمال احترام تدفین کنیم. 

وی در ادامه بحث قبور اظهار کرد: در حال حاضر اصلی‌ترین دغدغه سازمان تعداد قبور است که این موضوع با شهردار محترم قدس در میان گذاشته شده و طی بازدید ایشان از این مجموعه، طرح ساخت ۲۵۰۰ قبر  در دستور کار قرار گرفت که هم‌اکنون در مرحله خاکبرداری است. گفتنی است این تعداد قبر برای ۲ تا ۳سال پیش‌بینی شده است.
 
فضای سبز آرامستان توسعه می‌یابد

مدیرعامل سازمان آرامستان بهشت فاطمه(س) در ادامه با اشاره به میزان فضای سبز موجود در آرامستان و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این حوزه گفت: فضای سبز در هر منطقه‌ و مجموعه‌ای به خاطر ایجاد شادابی و طراوت لازم است. فضای سبز آرامستان نسبت به مساحت و جمعیت شهرستان کافی نیست ولی با وجود همین فضای کم، فضای موجود را بهینه‌سازی کردیم و برای آبیاری و رسیدگی به آن نیروهایی که لازم بود را به کار گیری کردیم و طراوتی که هم اکنون شاهد آن هستیم را به وجود آورده‌ایم.

جهانگیری ادامه داد: پیش از این خانواده‌ها در زمان مراجعه به آرامستان، در نگهداری کودکان خود درگیر مشکلاتی بودند و فضای مناسب برای کودکان وجود نداشت. به همین دلیل ما در فضای موجود اقدام به طراحی و ساخت فضای سبز و پارک کودک کردیم. در مجموع تا حدودی توانسته‌ایم فضای لازم برای تجدید روحیه شهروندان و محل سرگرمی کودکان را فراهم کنیم اما با این وجود این فضا کافی نیست و در نظر داریم با ایجاد فضاهای بیشتر و طراحی‌های بهتر، بویژه در نقاط جدید که در حال انجام است، میزان فضای سبز آرامستان را افزایش دهیم.

احداث ساختمان 5طبقه اداری-تجاری در آرامستان

وی با اشاره به طرح احداث ساختمان اداری-تجاری در محل فعلی ساختمان اداری آرامستان، اظهار داشت: در این پروژه نقشه بسیار خوبی طراحی شده که بر اساس آن یک ساختمان ۵طبقه با زیربنای ۲۵۰۰ متر ساخته می‌شود و شامل: زیرزمین برای غسالخانه، طبقه اول تجاری، طبقه دوم اداری و طبقه سوم غذا‌خوری برای برگزاری مراسمات خواهد بود. 

جهانگیری موقعیت قرارگیری آرامستان در نزدیکی دانشگاه و ورزشگاه را موقعیتی خوب و پر رفت و آمد دانست و گفت: متاسفانه در سطح شهرستان مکانی برای استراحت مهمانان نداریم، مخصوصا اینکه آرامستان در کنار ورزشگاه قرار گرفته و تیم‌های بزرگ برای بازی به این ورزشگاه می‌آیند و یابه علت نزدیکی به دانشگاه دانشجویان مهمان و والدین آنان جایی برای اقامت و استراحت ندارند، بنابراین در نظر داریم در طبقه چهارم ساختمان سوئیت‌هایی جهت رفاه حال شهروندان ساخته شود. 

مسقف شدن محل برگزاری نماز میت

وی به مشکلات و محدودیت‌های مربوط به برگزاری نماز میت در شرایط آب و هوایی مختلف اشاره کرد  و اظهار داشت: طرحی برای مسقف شدن محل فعلی برپایی نماز میت با سازه سبک ارائه شده که با ساخت آن می‌توانیم علاوه بر برگزاری نماز میت،  مراسمات ملی و مذهبی را نیز در آنجا برگزار کنیم. 

جهانگیری به جزئیات این طرح اشاره کرد و گفت: این سازه دارای ۱۲ ستون به نام ۱۲ معصوم است که درب ورودی را به نام مبارک پیامبر اعظم‌(ص) و درب خروجی را باب‌الشهدا نامگذاری کرده‌ایم. این طرح مورد تایید مهندسین قرار گرفته و به‌زودی به مرحله اجرا خواهد رسید که ان‌شاءالله بتوانیم جهت رفاه همشهریان عزیز این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

بازسازی و تکمیل دیوار محدوده آرامستان

جهانگیری با اشاره به لزوم تامین امنیت آرامستان، افزود: پیش از این بخش‌هایی از محدوده آرامستان بویژه در نقاط جدید فاقد دیوار مناسب بود که مشکلاتی را به وجود آورده بود. بنابراین بازسازی دیوار‌های قبلی و نرده‌گذاری دیوارها در دستور کار قرار دارد که مقرر شده است نرده‌های دیوار آرامستان در سمت بلوار کلهر با طرح نرده‌های قبرستان بقیع اجرا شود. درب ورودی نیز به همراه تصویر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری که به شکل منبت‌کاری شده بر سردر آن نصب می‌شود، تعویض خواهد شد. 

مدیرعامل سازمان بهشت فاطمه(س) افزود: با دستور معاونت زیربنایی شهرداری ۱۷۵۰متر دیوار بتنی قابل جابه‌جایی جهت امنیت آرامستان در حال ساخت است و به زودی نصب و به بهره‌برداری خواهد رسید.

آرامستان به کانون فرهنگی و مذهبی تبدیل می‌شود

وی در پایان تاکید کرد: مهم‌ترین برنامه این است که آرامستان تبدیل به کانون فرهنگی و مذهبی شود و این دیدگاه که آرامستان صرفا جهت برگزاری مراسمات عزاداری است را تغییر دهیم و از این فضا نهایت استفاده فرهنگی را داشته باشم. در همین راستا، سیستم گرمایشی و سرمایشی حسینیه تجهیز شده و همچنین سرویس‌های بهداشتی و وضوخانه در حال احداث است. 

جهانگیری خاطرنشان کرد: بنا داریم فضا را طوری تغییر دهیم که این مجموعه تبدیل به یک محیط فرهنگی شود و محیط فرهنگی صرفا به معنی این نیست که مراسمات مذهبی یا اعمال مربوط به متوفیان برگزار شود بلکه می‌توان در این مجموعه برنامه‌های آموزشی و فرهنگی مختلفی برگزار کرد.


تعداد بازدید : 96

بازگشت           چاپ چاپ         

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0