چهارشنبه, 30 آبان 1397
رو عنوان : مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قدس:
عنوان : سازندگان ملزم به تجهیز ساختمان به سیستم اطفای حریق هستند/ آموزش امداد و نجات به 10 هزار نفر در سال جاری/ احداث 2 ایستگاه فرعی آتش‌نشانی
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۵/۱۸ 
عنوان گروه خبري : شهرداری .
منبع خبر : اداره روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری قدس

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قدس: 

سازندگان ملزم به تجهیز ساختمان به سیستم اطفای حریق هستند/ آموزش امداد و نجات به 10  هزار نفر در سال جاری/ احداث 2 ایستگاه فرعی آتش‌نشانی 
 
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قدس با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در سازمان تحت مدیریت خود، نسبت به عدم رعایت نکات ایمنی در اماکن عمومی هشدار داد. 

به‌ گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، علی رزاقی با بیان اینکه حوزه عملیات سازمان آتش‌نشانی دارای 2 بخش آموزش و پیشگیری است، اظهار داشت: در حوزه آموزش، اقدامات به 2 دسته تقسیم می‌شود: آموزش تخصصی پرسنل و آموزش شهروندان. در زمینه آموزش پرسنل سعی کرده‌ایم بر اساس دستور‌العمل‌های شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور و همچنین استانداری تهران عمل کنیم. بدین منظور تعدادی از نیروها در دوره‌های آموزشی نیمه‌حرفه‌ای آتش‌نشانی که به صورت تخصصی در دانشکده بین‌المللی آتش‌نشانی تهران برگزار می‌شود شرکت کردند. در این دوره 45 روزه همکاران ما در اختیار سازمان آتش‌نشانی تهران قرار داشتند و پس از طی کردن دوره‌های اولیه، دوره‌های تخصصی دیگری را خواهند گذراند. 

وی تصریح کرد: در طول سال جاری پرسنل سازمان دوره‌های مختلفی همچون فرماندهی تیم عملیات و فرماندهی ایستگاه، کار در ارتفاع، تصادفات جاده‌ای، آبرسانی در عملیات و... را گذرانده‌اند که یکی از بیشترین تعداد دوره‌های گذرانده شده در سازمان‌های آتش‌نشانی در سطح استان محسوب می‌شود. این دوره‌های آموزشی موجب ارتقای توان و کیفیت اجرای عملیات‌های امداد و نجات خواهد شد. 
 
آموزش امداد و نجات به 10  هزار نفر از شهروندان در سال جاری 
 
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قدس آموزش شهروندی را بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: در زمینه آموزش شهروندی سعی کردیم که یادگیری نکات ایمنی را به داخل مراکز اداری، فرهنگی، ورزشی و خانه‌های مردم ببریم. در این راستا آموزش بیش از 10 هزار نفر را برای سال جاری هدفگذاری‌ کرده‌ایم. یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌هایی که در طول سال گذشته داشتیم برگزاری مانورهای مختلف همچون تخلیه اضطراری، اطفای حریق و تصادفات با همکاری اداره آموزش و پرورش بود. 

رزاقی افزود: علاوه بر این، کلاس‌های مختلفی در کمیته امداد، ستاد فرماندهی نیروی انتظامی و ستاد فرماندهی سپاه پاسداران قدس برگزار شد. همچنین یک دوره کلاس‌های تخصصی را با اداره برق برگزار کردیم که از دوستان نحوه اقدام هنگام آتش‌سوزی ترانس‌های قوی را یاد گرفتیم و ما نیز داشته‌های‌مان را به آنها آموزش دادیم. در کنار اینها، برای اولین بار آموزش تخصصی خادمین مساجد را برگزار کردیم تا در زمان بروز حوادث در مساجد آمادگی لازم را داشته باشند. 
 
اغلب اماکن عمومی ایمنی لازم را ندارند 
 
وی در ادامه به عدم رعایت نکات ایمنی در اماکن عمومی اشاره کرد و گفت: احتمال وقوع آتش‌سوزی در اماکن تجاری بسیار زیاد است که ما بخشنامه‌ها و اطلاعیه‌هایی را در رابطه با اماکنی که نکات ایمنی را رعایت نکرده‌اند صادر کردیم و توانستیم با همکاری سازمان فرهنگی - اجتماعی و خانه‌های فرهنگ کلاس‌های مختلفی را در سطح شهر برگزار کنیم که بیش از 11هزار نفر در طول سال گذشته از این دوره‌های آموزشی بهره بردند. 

رزاقی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در زمینه پیشگیری اتفاقات خوبی در شهر رخ داده است و بر اساس مقررات ملی ساختمان در زمان ساخت هر نوع بنا باید سیستم‌های اعلام و اطفا در آنها لحاظ شود. در واقع اخذ پایان کار منوط به تجهیز آن بنا به سیستم اطفای حریق خواهد بود. در این رابطه تصور عموم مردم بر این است که اماکن قولنامه‌ای نیاز به سیستم اطفای حریق ندارد، اما به لحاظ قانونی سازندگان املاک سنددار و قولنامه‌ای موظف به تجهیز این امکانات هستند. 
 
آمادگی داریم تمام پرسنل ادارات دولتی در شهرستان را آموزش دهیم 
 
وی آمادگی سازمان آتش‌نشانی برای آموزش کارکنان دولت را اعلام کرد و عنوان کرد: یکی از اقداماتی که امسال با جدیت دنبال می‌کنیم و در دستور کار است بازدید از کلیه ادارات شهرستان و آموزش پرسنل دولتی است. ما این آمادگی را داریم و اعلام هم کرده‌ایم که می‌توانیم تمام پرسنل دولت را در شهرستان قدس آموزش دهیم. 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قدس از شهروندان خواست نسبت به ایمن‌سازی محل سکونت و کار خود اهتمام داشته باشند و ادامه داد: کاری که در سال 97 آغاز شده بازدید از اماکن تجاری، صنفی و کارگاهی است که با صدور اخطاریه‌هایی از صاحبان اماکن ناایمن می‌خواهیم نسبت به ایمن‌سازی املاک خود اقدام کنند. 
 
تجهیز خودروهای حمل و نقل عمومی به کپسول آتش‌نشانی 

 
وی از نصب کپسول آتش‌نشانی در تمامی خودروهای حمل‌ونقل عمومی خبر داد و بیان داشت: بر اساس استاندارد سازمان ملی استاندارد کلیه خودروهای حمل‌ونقل عمومی از جمله اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها باید نسبت به نصب کپسول آتش‌نشا
نی اقدام کنند که مقدمات آن از طریق هماهنگی با مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر انجام شده است. 

رزاقی اظهار داشت: در اقدامی دیگر، بر اساس دستور‌العمل وزارت کشور مبنی بر اینکه ایستگاه‌های آتش‌نشانی باید به پایگاه‌های اورژانس مجهز باشند، ما برای اولین بار این کار را انجام دادیم و ایستگاهی ساخته‌ایم که در آنجا اورژانس هم پیش‌بینی شده است. در ساختمانی که در حال ساخت است یک طبقه کامل به عنوان مرکز آموزش آتش‌نشانی قدس در نظر گرفته شده است که شامل کلاس، سالن آمفی‌تئاتر، خوابگاه، آشپزخانه و سالن پذیرایی است که ان‌شاءالله پس از راه‌اندازی، می‌توانیم به صورت تخصصی کلاس‌های آموزشی را در آنجا برگزار کنیم و حتی از شهرهای همجوار هم می‌توانند از این سالن استفاده کنند. 
 
احداث ایستگاه‌های فرعی آتش‌نشانی 
 
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قدس از احداث ایستگاه‌های فرعی آتش‌نشانی در شهرقدس خبر داد و گفت: در سال جاری با تایید  شهردار 2 قطعه زمین به احداث 2 ایستگاه فرعی در نظر گرفته شده است که درصدد هستیم این ایستگاه‌ها در محلات متراکم شهر که امکان تردد خودروهای آتش‌نشانی وجود ندارد احداث شود. در این ایستگاه‌ها که در زمین‌های کوچک‌متراژ ساخته می‌شود، یک یا دو خودروی سبک مستقر می‌شوند تا چنانچه حادثه‌ای به وجود آمد این نیروها تا رسیدن نیروهای پشتیبانی، عملیات امداد و نجات را آغاز کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به کمبود ایستگاه‌های آتش‌نشانی در شهر قدس اشاره کرد و افزود: با توجه به جمعیت 400 هزارنفری و وجود 1700 شرکت و کارخانه، 11500 واحد صنفی، 78 مسجد و حسینیه، 700 هیأت مذهبی که ماه محرم فعال می‌شوند، 3 دانشگاه بزرگ و باغات و اراضی کشاورزی فراوان در شهرقدس، باید 8 ایستگاه آتش‌نشانی داشته باشیم که هم‌اکنون 3 ایستگاه فعال هستند. علاوه بر این، کمبود نیروهای آتش‌نشان از دیگر دغدغه‌های ما در این سازمان است که که با هماهنگی‌های صورت گرفته 50 نیروی جدید به سازمان اضافه خواهند شد. 
 
اجرای 377 عملیات امداد و نجات در 3 ماهه نخست امسال 
 
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قدس در پایان به آمار عملیات‌های امداد و نجات در 3 ماهه ابتدایی سال جاری پرداخت و اظهار داشت: نیروهای سازمان آتش‌نشانی در این مدت به 377 عملیات امداد و نجات اعزام شده اند که از این تعداد 136 مورد حادثه آتش‌سوزی و 214 مورد حوادث دیگر بوده است. بیشترین حوادث آتش‌سوزی مربوط به حریق ضایعات با 71 مورد، مسکونی با 36 مورد و واحدهای صنعتی و کارگاه و همچنین باغ و کشاورزی هر کدام با 14 مورد بوه است.

رزاقی افزود: از نکات قابل درباره این آمار، تعداد حوادث مربوط به سقوط آسانسور بوده است، به طوری که در 3 ماهه نخست امسال 65 مورد حادثه سقوط آسانسور اتفاق افتاده که لزوم توجه بیش از پیش شهروندان نسبت به وضعیت ایمنی آسانسور محل سکونت و کار خود را یادآوری می‌کند.


تعداد بازدید : 62

بازگشت           چاپ چاپ         

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0