يکشنبه, 5 خرداد 1398
رو عنوان : شهردار و رییس ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس عنوان کرد:
عنوان : آمادگی كامل ستاد مدیریت بحران شهر قدس در مواجهه با بحرانهای زمستانی
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ 
عنوان گروه خبري : شهرداری .
منبع خبر : مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

شهردار و رییس ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس عنوان کرد:
آمادگی کامل ستاد مدیریت بحران شهر قدس در مواجهه با بحرانهای زمستانی

مسعود مختاری رییس ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس، از آمادگی کامل نیروهای شهرداری و دست اندرکاران ستاد مدیریت بحران خبر داد و به تشریح اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، مسعود مختاری با تأکید بر اینکه ستاد مدیریت بحران این شهرداری در آمادگی کامل قرار دارد و در مواجهه با  بحرانهای احتمالی فصل زمستان جای هیچگونه نگرانی برای شهروندان نیست، اظهار داشت: با پیش بینی تمهیدات لازم، آمادگی کامل نیروهای انسانی و برخورداری از تجهیزات و تحت کنترل بودن امور، در مواجهه با بارشهای سنگین فصل زمستان شاهد بازگشت به روند و وضعیت معمول در کمترین زمان خواهیم بود.

اجرای مصوبات جلسات ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس
شهردار قدس در تشریح اقدامات این ستاد افزود: به منظور ایجاد هماهنگی بین بخشی مؤثرتر میان اعضا در هنگام شرایط بحرانی و اضطراری مقرر گردیده، تصمیم گیری، تقسیم کار، توزیع فعالیت ها و صدور دستورات لازم، توسط فرماندهی و مدیریت واحد مرکزی انجام پذیرد و مابقی اعضا موظف به اجرای دقیق آن می باشند.

وی ادامه داد: با پیش بینی آمادگی و تامین نیروی انسانی کافی، تامین تجهیزات، ماشین آلات و ادوات جانبی و ملزومات مورد نیاز عوامل اجرایی برای انجام عملیات زمستانی، مقرر گردیده متناسب با شرایط پیش آمده اقدامات لازم از سوی همه اعضای مدیریت بحران صورت پذیرد.

رییس ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس افزود: همچنین به منظور حفظ آمادگی در مواجه با روزها و شب های برفی و یخبندان، تمامی دستگاه ها آمادگی کامل قبلی دارند تا به موقع وظایف محوله را انجام داده و در راستای کاهش صدمات جانی و مالی به شهروندان محترم تمهیدات لازم را اتخاذ نمایند.

مدیریت و هدایت آب های سطحی، اولویت ستاد بحران
مختاری، بیان داشت: در هنگام بارش نزولات جوی ضمن شناسایی نقاط بحران خیز، عوامل اجرایی ثابت و توجیه شده در محل های مستعد بحران و آبگرفتگی مستقر هستند تا نسبت به رفع و کاهش مشکلات اقدام لازم را به عمل آورند.

شهردار قدس، تصریح کرد: در راستای جلوگیری از پدیده یخ زدگی و پخش شدن آب در سطح معابر، ساماندهی کلیه انهار کتابی به انهار روسی، افزایش عمر مفید چاه های جذب آب های سطحی، تأکید به ایجاد حوضچه های رسوب گیر در ابتدای دهنه چاه و کف چاه توسط مجریان حفر چاه انجام شد.

وی با بیان اینکه اکیپ هایی با تجهیزات کامل جهت پاکسازی و رفع گرفتگی مسیر و مسیلها در هنگام نزولات آسمانی در حوزه معاونت خدمات شهری برای فصل زمستان مستقر هستند، در ادامه بیان داشت: با توجه به اینکه بخشی از نهرهای معابر شهری گنجایش جمع آوری آب در هنگام بارندگی های سنگین را ندارند اصلاح نهرها و کانال ها در دستور کار است که البته باید توجه داشت این موضوع، مسئله زمانبری است اما با قرار دادن این مسئله به عنوان یکی از اولویت های اجرایی شهرداری با سرعت در حال اصلاح و بهسازی این سازه های شهری هستیم.

مشارکت و همیاری مردم در جلوگیری از انسداد مسیل ها
مختاری با اشاره به اینکه ظرفیت زیرساخت‌های شهری به هر میزان هم که توسعه یافته باشد در لحظات اولیه وقوع بارندگی ها تا زمانی که شبکه آب های سطحی خود را با بارندگی تطبیق دهد و روند طبیعی خود را در پیش گیرد اندکی زمان نیاز دارد، گفت: در همان لحظه اول وقوع بارندگی ها نمی توان انتظار داشت که آب های سطحی به مسیر اصلی خود وارد شده و بدون مشکل مسیر خود را طی نمایند زیرا ممکن است برخی نقاط به دلایلی دچار انسداد و گرفتگی هایی شوند که نیازمند بررسی وضعیت هستند.
شهردار قدس، با اشاره به دلایل انسداد مسیرهای دفع آب های سطحی ادامه داد: در طول سال ممکن است اقداماتی از قبیل کندن، حفاری، جایگذاری لوله توسط ادارات خدمات رسان و فرسایش، کارایی برخی از سازه ها را کمتر کند.

وی، گفت: از جمله مواردی که می تواند در روند طبیعی هدایت و دفع آب های سطحی اختلال جدی ایجاد نماید، وجود زباله و اشیاء رها شده در مسیرها می باشد؛ لذا به همین منظور از شهروندان گرامی، کسبه و اصناف تقاضا می گردد که حتی الامکان با همکاری و مشارکت خود از ریختن اشیا، اجسام و زباله مربوط به فعالیت های روزمره خود در این جوی ها و آبروهای سطح شهر، خودداری نمایند.

رییس ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس، افزود: اصلی ترین دلیلی که موجب بروز مشکل در هدایت و دفع آب های سطحی شهر می‌گردد را میتوان مربوط به زباله هایی دانست که به هر نحوی در مسیر های هدایت آب های سطحی و زیر پل ها قرار گرفتند.

توزیع کیسه های نمک و ماسه در مساجد و مدارس سطح شهر
مختاری، با بیان اینکه ذخیره نمک سطح شهر به منظور رفع انسداد و بازگشایی معابر به 370 تن رسیده است، تأکید کرد: به منظور خدمات‌رسانی به شهروندان در مواقع اضطراری، تسریع و تسهیل در دسترسی به خیابانهای اصلی و بازگرداندن شهر به وضعیت عادی در اثر بارش برف سنگین، این ستاد با شناسايي نقاط پرخطر و حادثه خیز و سپس جانمایی و استقرار مخازن نمک و شن، اقدام به تعبیه 3500 کیسه حاوی نمک و شن در مخازن مذکور کرده است تا در شرايط يخبندان و بارش برف علاوه بر انجام نمك پاشي و شن ریزی از سوي شهرداري، همشهريان و رانندگان نیز در مناطق صعب العبور به اين مخازن دسترسي داشته باشند.

شهردار قدس، افزود: همچنین پرسنل امور شهر مرتب از باکس های حاوی کیسه های نمک بازدید نموده و نسبت به تعویض کیسه های نمک پاره شده با کیسه های حاوی نمک سالم جديد اقدام می نمایند.

وی ادامه داد: همچنین به منظور حفظ آمادگی بیشتر و جلوگیری از یخ زدگی و لغزندگی در محوطه مدارس و مساجد و کاهش آسیب دیدگی، به توزیع کیسه های شن و نمک به همراه مخازن مخصوص آن در 60 مسجد و 70 مدرسه مبادرت کرده ایم که در هر یک از مساجد و مدارس سطح شهر تعداد 30 عدد کیسه توزیع و تعبیه می شود.

وظایف شهروندان؛تماس با ستاد مدیریت بحران و شکیبایی در رفع مشکلات احتمالی
مختاری در ادامه با تاکید بر اقداماتی که ضرورت دارد در مواجهه با بحرانهای احتمالی فصل زمستان توسط شهروندان انجام شود، بیان داشت: در مواقع بحرانی نیاز به اندکی شکیبایی از سوی شهروندان است تا ماموران شهرداری بلافاصله و در اسرع وقت به این موضوعات رسیدگی نمایند؛ لذا از شهروندان تقاضا می‌شود سه اصل واقع‌بینی، شکیبایی در ساعات اولیه بارش و تماس با شهرداری و ستاد مدیریت بحران را برای جلوگیری از وقوع هرگونه مسئله و بحران در سطح شهر در نظر داشته باشد.

رییس ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس، تصریح کرد: منصفانه نیست بدون در نظر گرفتن اقدامات فوق، همه این تدابیر اندیشیده شده را تنها با خرده گیری، سیاه نمایی و انتقاد نادرست زیر سوال برد زیرا این شهرداری ۳۱۰ نفر از مدیران و پرسنل خود را در قالب ستاد مدیریت بحران در طول فصل زمستان به صورت آماده باش قرار داده است، ضمن اینکه تمام ادارات و سازمانهای خدماتی، امدادی و انتظامی نیز به صورت هماهنگ در آماده‌باش کامل می باشند.

شهردار قدس، در پایان بیان داشت: برای رفع مشکلات و معضلات شماره تماس دفتر معاونت خدمات شهر، واحد امدادی 137 به صورت شبانه روزی از طریق شماره تماس های 46831555، 468221167 آماده پاسخگویی و خدمات رسانی به شهروندان فهیم شهر قدس هستند و کافیست شهروندان با اندکی شکیبایی با شماره های اعلام شده تماس بگیرند تا در سریعترین زمان ممکن نسبت به رفع معضلات اقدامات لازم صورت گیرد.


تعداد بازدید : 148

بازگشت           چاپ چاپ         

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0