چهارشنبه, 26 تير 1398
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ 
  • تعداد بازدید : 1215
در نماز جمعه 12 بهمن ماه صورت گرفت:
نطق پیش از خطبه مسعود مختاری در نماز جمعه شهر قدس
مسعود مختاری شهردار قدس، همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی پیش از خطبه های نماز جمعه شهر قدس روز ۱۲ بهمن ماه با بیان دستاوردهای شهرداری و گرامیداشت فرا رسیدن چهلمین سالگرد فجر شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به سخنرانی پرداخت.

در نماز جمعه 12 بهمن ماه صورت گرفت:
نطق پیش از خطبه مسعود مختاری در نماز جمعه شهر قدس

مسعود مختاری شهردار قدس، همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی پیش از خطبه های نماز جمعه شهر قدس روز ۱۲ بهمن ماه با بیان دستاوردهای شهرداری و گرامیداشت فرا رسیدن چهلمین سالگرد فجر شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به سخنرانی پرداخت.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، مسعود مختاری در ابتدای بیاناتش گفت: درود میفرستیم به روح پرفتوح امام امت که امروز سالروز ورود ایشان به میهن عزیزمان پس از تبعید است و درود میفرستیم به روح پرفتوح شهدای انقلاب هشت سال جنگ تحمیلی، شهدای مدافع حرم، شهدای هسته ای و آرزوی سلامتی و طول عمر پر برکت برای مقام معظم رهبری (مدظله) را از خداوند متعال خواستارم و توفیقی شد امروز در خدمت شما شهروندان گرامی شهرقدس باشم تا فعالیت‌هایی که شورای اسلامی شهر و شهرداری قدس طی یک سال گذشته انجام دادند را به سمع و نظر شما شهروندان گرامی برسانم و همچنین برنامه های آتی شهر قدس را خدمتتان عرض نماییم.

وی افزود: شهرقدس به لحاظ نزدیکی به شهر تهران و قرار گرفتن ۷۵۰ واحد صنعتی در این شهر از ویژگی‌ها و امتیازات خاص خود برخوردار است، این شهر با جمعیتی حدود ۳۵۰ هزار نفر در مساحت دو هزار و ۷۰۰ هکتار یکی از متراکم ترین شهرهای استان تهران می باشد.

مختاری در ادامه بیان داشت: وجود قشر جوان از ویژگی های اصلی این شهر است، که در همه زمینه های ورزشی، فرهنگی و علمی شهرستان قدس را از ویژگی‌های بارزی برخوردار نموده است، وجود بیش از ۱۲۰۰ نخبه علمی که دارای رتبه های برتر و همچنین وجود ۸۰۰ نفر از ورزشکارانی که دارای مدال های ملی، آسیایی، المپیک و جهانی هستند نیز بر توانمندی های این شهرستان افزوده است.

وی با اشاره به ساختار شهری شهر قدس تصریح کرد: این شهر به لحاظ رشد سریعی که داشت در سال ۱۳۶۲ این منطقه به عنوان بزرگترین روستای کشور با جمعیتی بالغ بر ۷۰ هزار نفر یک روستای بزرگ در کنار شهر تهران بود و از سال ۶۲ تا امروز که در خدمت شما هستیم جمعیت شهر تا ۳۵۰ هزار نفر رشد کرده است.

شهردار قدس خاطر نشان کرد: رشد سریع و بعضاً بی‌ضابطه شهر باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای شهروندان شده است، از جمله تراکم زیاد، ترافیک، آلودگی هوا، معابر کم عرض، نبود زیرساخت‌ها از جمله شبکه فاضلاب، شبکه آب های سطحی و کمبود سرانه های ورزشی و سرانه‌های فضای سبز و عدم استحکام بنای واحدهایی که در شهر وجود دارند عمده چالش‌ها و مشکلاتی است که مدیریت شهری و مجموعه مدیران شهرستان درگیر آنها هستند.

وی ادامه داد: با شناسایی این موضوعات و معضلات به اتفاق اعضای محترم شورای اسلامی شهر و مجموعه مدیران شهرستان برنامه پنج ساله تدوین شد که هدف از آن رفع مسائل و مشکلات شهر طی یک دوره پنج ساله است و عمده هدف گیری و جهت گیری این برنامه که سال ۹۷ اولین سال اجرای آن بود بالا بردن سرانه ها در شهر قدس است که مهمترین آن سرانه فضای سبز می باشد.

مختاری تاکید کرد: در سال ۹۷ دوازده پارک محله ای احداث شده است و دو پارک بزرگ شهر از جمله پارک ولیعصر و پارک آزادگان که فرسوده بودند نیز بازسازی و تجهیز شدند.

وی ضمن اشاره به سرانه های ورزشی بیان داشت: احداث دو سالن ورزشی در سال ۹۷ و همچنین تکمیل سالن خانه کشتی و آغاز مراحل احداث سالن منطقه ای در محله سرخه حصار برای سال ۹۸ برنامه های آتی شهرداری قدس برای افزایش سرانه های ورزشی می باشد.

این مقام مسئول در خصوص سرانه های فرهنگی گفت: به منظور بالا بردن سرانه های فرهنگی شهر، شهرداری و شورای اسلامی شهر در برنامه های پنج ساله، هر سال برنامه احداث یک فرهنگسرا در سطح محلات در نظر گرفته است که در سال ۹۷ دو فرهنگسرا تا پایان سال تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد و در خدمت مردم شریف قدس قرار قرار می گیرد.

وی افزود: همچنین برای سال آینده هم فرهنگسرای استقلال و فرهنگسرای شهید عزیزی در محله عزیزی شهر قدس و خانه مشق در محله محمد آباد از جمله اقداماتی است که در راستای توسعه سرانه های فرهنگی شهر قدس انجام خواهد شد.

شهردار قدس یا اشاره به مشکل معابر شهر قدس گفت: معابر شهرقدس عمدتاً دارای آسفالت فرسوده بوده که به دلیل ترمیم های مداوم و حفاری هایی که توسط شرکت های خدمات رسان از جمله آب و فاضلاب، گاز، برق و غیره انجام شده است نیاز به ترمیم اساسی و روکش آسفالت کامل دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد از مساحت شهر قدس فعلا شبکه فاضلاب شهری ندارد به همین خاطر در بهسازی معابر دچار مشکل هستیم که با پیگیری هایی که نماینده مجلس، فرماندار و قوه قضاییه شهرستان از شرکت آبفای استان داشتند، بنابر این هست که سرعت احداث شبکه آب و فاضلاب شهر قدس بالا برود و مرحله دوم تصفیه خانه فاضلاب نیز به بهره برداری برسد.

وی افزود: در این راستا شرکت آبفا هر نقطه ای را که اعلام نماید که کار شبکه فاضلاب و انشعاب آن تمام شده باشد، روکش آسفالت آن را در سال آینده در اسرع وقت انجام خواهد شد.

مسعود مختاری گفت: مبلغ قابل ملاحظه ای برای آسفالت در سال ۹۸ اختصاص داده شده است که در لایحه بودجه ای که تقدیم شورای اسلامی شهر قدس شده است به تصویب برسد و ما بتوانیم نیاز اولیه و عمده شهر که موضوع آسفالت است را بتوانیم پاسخ دهیم.

وی همچنین دستاوردهای شهرداری را در حوزه پیاده رو سازی و اصلاح شبکه معابر، آسان سازی و روان سازی تردد مردم شریف شهر قدس بیان کرد و گفت: عمده پیاده رو های شهر قدس نیاز به کف پوش و همسطح سازی، استفاده از مبلمان و روشنایی دارد که در این راستا ساماندهی بخش عمده‌ای از معابر اصلی در سال ۹۷ انجام شد، این موضوع هم در برنامه پنج ساله پیش بینی شده است و ما برای سال ۹۸ همین برنامه ها را ادامه خواهیم داد تا به سطح مطلوبی از بهسازی معابر دست پیدا کنیم.

مختاری که در نطق پیش از خطبه نماز جمعه سخن می گفت، بیان داشت: در اجرای برنامه های فرهنگی ورزشی شهر قدس از فرهنگسرا ها و سالن های ورزشی که متعلق به شهرداری است بیش از ۱۸۰۰ برنامه فرهنگی، آموزشی و ورزشی طی سال ۹۷ در این مراکز انجام شده که با توجه به افزایش فرهنگسراها در سطح شهر در پایان سال ۹۷، تعداد برنامه ها در سال ۹۸ افزایش چشمگیری خواهد داشت.

شهردار قدس با اشاره به معضلات اصلی شهر قدس اذعان داشت: مشکل اصلی و اساسی ما در شهر قدس، بافت های فرسوده است که از 2700هکتار بافت فرسوده مساحت قانونی شهر ۲۷۰ هکتار آن بافت فرسوده است که نیاز به توجه جدی به بهسازی و بازآفرینی شهری آن ها وجود دارد.

وی ادامه داد: در این ۲۷۰ هکتار حدود ۱۴۰ هزار نفر از شهروندان ساکن هستند، که متأسفانه کمترین مقاومت را در برابر زلزله و بلایای طبیعی خواهد داشت. از اینرو نیاز حیاتی شهر توجه به بازسازی این مجموعه است.

وی به نقش مشارکت مردم در احیای بافت های فرسوده تاکید کرد و گفت: بافت فرسوده توسط یک فرد یا یک مجموعه بازسازی نمی شود و نیاز به مشارکت همگانی دارد. مردم شریف شهر قدس باید به این موضوع توجه ویژه و جدی داشته باشند و در سایه همکاری و استفاده از شرایط به وجود آمده جهت اصلاح بافت‌ها و تسهیلاتی که دولت و مجموعه شهرداری و شورای شهر برای این منظور در نظر گرفته استفاده کنند نسبت به نوسازی و بهسازی منازل خود و مقاوم سازی آنها اقدام نمایند.

وی در ادامه بیان داشت: زیرا در صورت بروز مشکل و وقوع حادثه این بافت آسیب پذیرترین بخش شهر است که بیش از نیمی از جمعیت شهر در آن سکونت دارند و در معرض خطر جانی قرار می گیرند، لذا همکاری و مساعدت شهروندان را می‌طلبد و از مردم شریف شهر قدس تقاضا داریم از شرایط و فرصت های بوجود آمده برای بازسازی و احیای بافت‌های فرسوده نهایت استفاده را ببرند.

شهردار قدس گفت: سند املاک در شهر قدس یک معضل است که این موضوع به همت فرماندار، مسئولین شهرستان طی جلسات مختلفی که برگزار شده است بنابراین شد تا مردم با پرداخت مبلغ ۱۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع به اداره اوقاف جهت گرفتن سند اعیانی خودشان اقدام نمایند و شهروندان باید از این فرصت حداکثر استفاده را بعمل آورند.

وی در ادامه اظهار داشت: یکی از عمده مشکلاتی که شهر از آن رنج می برد بحث آب های سطحی است که در گذشته با اولین بارندگی معابر سطح شهر دچار آبگرفتگی می‌شد، به همین خاطر با استفاده از مشاورین مطرح صنعت کشور، مطالعات آب های سطحی شهر را شروع کردیم که  فاز اول آن در خیابان عمارت و خیابان جانبازان بود امسال به بهره‌برداری رسید مشکلات برطرف گردید.

مختاری در ادامه گفت: عملیات اجرایی فاز دوم این پروژه به زودی آغاز خواهد شد که به طول ۴۰ کیلومتر با لوله گذاری و حذف کانال های سنتی و حذف زوائدی که باعث آب گرفتگی سطح شهر می شود اجرا می گردد، این موضوع در برنامه پنج ساله دیده شده است که بخشی از آن اجرا شده و سال آینده نیز آن را پی خواهیم گرفت و امیدواریم که طی یک مدت زمان مشخص این مشکل مرتفع گردد.

شهردار قدس که به مناسبت اولین روز دهه فجر انقلاب اسلامی ایران در سال 97 در نماز جمعه شهر قدس سخنرانی می کرد با اشاره به بحث آلودگی هوا و آلودگی زیست محیطی که در اثر فعالیت معادن شن و ماسه در شهر قدس ایجاد می شود، بیان داشت: تنها راه مقابله و کاهش اثرات ریزگردهای حاصل از فعالیت‌های معادن، احداث فضای سبز حاشیه ای در پیرامون شهر قدس است که در سال ۹۷ به این موضوع اهمیت دادیم و حدود ۷۰ هکتار که شامل کمربند سبز اطراف شهر بود درختکاری شد و در ادامه امیدواریم با همکاری معادن فعال سطح شهر در اراضی باقیمانده و در مناطقی که مسیر جاده ها است این طرح تداوم یابد.

مسعود مختاری یادآور شد: به لحاظ نزدیکی شهر به تهران، نخاله های ساختمانی حاصل فعالیت های ساخت و ساز در شهر تهران به شهر قدس انتقال می یافت که به پاکسازی کل شهر از وجود نخاله‌ها اقدام کردیم و حدود ۸ ماه زمان برد تا پاکسازی کامل داشته باشیم و نخاله های سطح شهر را پاکسازی نماییم.

وی افزود: پیگیری های بسیاری انجام شده تا اجازه ورود نخاله‌های ساختمانی به شهر قدس را به خودروها ندهیم و آنها به مسیر هایی که از قبل پیش‌بینی شده و برای این منظور ساماندهی شده‌ است هدایت می شوند و این موضوع نیز پایان یافته است.

شهردار قدس در بخش پایانی خود گفت: در ایام حزن و اندوه حضرت فاطمه (س) هستیم که مصادف شده است با دهه فجر و به عنوان فجر فاطمی نامگذاری شده است، چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب به کوری چشم دشمنان و استکبار جهانی در حال برگزاری است و ملت شریف ایران از جمله مردم شریف شهر قدس حضور فعال و گسترده خود را در برنامه‌های امسال نشان خواهند داد.
وی خاطر نشان کرد:مقاومت ملت ایران تحت رهبری مقام معظم رهبری نقشه های دشمنان را نقش بر آب کرده است و نشان داد که هرگاه دشمن خواسته است ایران را تهدید کند آن تهدید تبدیل به یک فرصت شده است و پیشرفت کشور توسط جوانان پرشور و انقلابی به دست آمد، اینها معجزه انقلاب اسلامی است که قطعاً سخنرانان و اندیشمندان به این موضوعات خواهند پرداخت.

وی در پایان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر خدمتی که شهرداری ها می توانند به مردم داشته باشند بیان داشت: ایشان در فرمایشاتشان فهرست خدماتی که مدیریت شهری باید به آنها بپردازد را بیان نموده اند، از جمله باید حفظ هویت و اصالت شهرها و پایبندی به معماری اسلامی ایرانی و رعایت زیبایی و استحکام بنا ها و ترویج فرهنگ نظم و قانون و گسترش نماد های دینی و اخلاق و آسان سازی خدمات رسانی و عدالت فراگیر در خدمات‌رسانی مدنظر قرار بگیرد، این فرمایشات را ما سرلوحه خود کار خود قرار داده ایم و امیدواریم که با دعای خیر شهروندان فهیم شهر قدس بتوانیم به این مهم دست پیدا نماییم.

 

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0