چهارشنبه, 13 مرداد 1400
  • ساعت : ۹:۴۳:۱۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۱/۱۸ 
الزام انتخاب مراجع ذیصلاح در ساخت‌وسازهای شهرقدس/ رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای ركن اساسی ارتقا كیفیت ابنیه شهری

یادداشت/ مرتضی عابد مسرور خواه، مدیر اداره معماری و شهرسازی شهرداری قدس؛
الزام انتخاب مراجع ذیصلاح در ساخت‌وسازهای شهرقدس/ رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای رکن اساسی ارتقا کیفیت ابنیه شهری

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی و شهرداری قدس، مرتضی عابد مسرور‌خواه مدیر اداره معماری و شهرسازی شهرداری قدس با اشاره به اقدام شهرداری قدس به منظور انتخاب مجریان ذی‌صلاح در امور ساخت و سازهای شهری و لزوم رعایت الزامات فنی، قانونی و اخلاق حرفه‌ای در ساخت و سازهای اصولی و منطبق بر مقررات ملی ساختمان، به تشریح دیدگاه و نظرات خود در این خصوص پرداخت.

در راستای ساخت و سازی بهینه، اصولی و منطبق با تمامی ضوابط و مقررات مهندسی برای رسیدن به هدف صیانت از جان، حقوق شهروندان و افزایش کیفیت ساخت و سازهای شهری، شهرداری قدس در اقدامی موثر و قانونی برای اولین بار بکارگیری مجریان ذیصلاح را در شهرقدس الزامی اعلام کرد.

مستندات به مواد ۹ و ۱۰ آئین نامه اجرایی از ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمانی کلیه عملیات اجرایی ساختمان باید توسط اشخاص حقوقی و دفاتر مهندسی اجرای ساختمان به عنوان مجری طبق دستورالعمل ابلاغی از طرف وزارت محترم راه و شهرسازی انجام شود و مالکان برای انجام امور ساختمانی خود مکلفند از اینگونه مجریان استفاده کنند.

مجری ساختمان در زمینه اجرا دارای پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی مطابق با قراردادهای همسان کد با مالکان منعقد می‌نماید، اجرای عملیات ساختمان را بر اساس نقشه‌های مصوب و کلیه مدارک منضم به قرارداد بر عهده دارد.

مجری ساختمان، نماینده فنی مالک در اجرای ساختمان بوده و پاسخگوی کلیه مراحل اجرای کار به ناظر و دیگر مراجع کنترل ساختمان می‌باشد.

شهرداری یا مراجع صدور پروانه ساختمانی موظفند نام و مشخصات مجری واجد شرایط را که توسط مالک معرفی شده و نسخه‌ای از قرارداد منعقد شده با او را که در اختیار شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قرار داده است، در پروانه مربوطه قید نمایند. مالکانی که دارای پروانه اشتغال به کار در زمینه اجرا می‌باشند نیازی به ارائه قرارداد ندارند.

لازم به ذکر است مسوولیت صحت انجام کلیه عملیات اجرایی ساختمان رعایت اصول ایمنی و حفاظت کارگاه و مسائل زیست محیطی و بررسی کلیه نقشه‌ها در صورت اشکال نظرات پیشنهادی به طور کتبی به طراح اعلام نماید و زمانبندی کارهای اجرایی و نظارت در چهار چوب وظایف ناظر(ناظران) در محدوده کارگاه را فراهم نموده و حسب مورد از مهندسان رشته‌های دیگر ساختمانی، کاردانهای فنی، معماران تجربی، کارگران و استادکاران و همچنین عوامل فنی ماهر استفاده نموده و در هر محل که به موجب ماده ۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان داشتن پروانه مهارت فنی الزامی شده باشد، مقررات مذکور را رعایت نماید.

مجری مکلف است پس از پایان کار نسبت به تهیه نقشه‌ها به همان صورتی که اجرا شده اعم از معماری، سازه‌ای و تاسیساتی و مانند آن اقدام نموده و پس از امضاء و اخذ تایید ناظر( ناظران) یک نسخه از آن‌ها را تحویل مالک و یک نسخه هم به شهرداری مربوطه تحویل نمایند.

مجریان ضمن اینکه مسئول تضمین کیفیت اجرای ساختمانی که خود می‌سازند بوده و در صورت بروز خسارت ناشی از عملکرد مجری، وی موظف است خسارت را پس از مراجع ذیصلاح جبران کند.

اشخاص حقوقی یا دفاتر مهندسی طراحی ساختمان که توانایی طراحی و اجرای پروژه را به صورت توام دارند، می‌توانند از وزارت راه و شهرسازی درخواست صلاحیت طرح و ساخت کنند.

اصول و قواعد فنی در طراحی، محاسبه، اجرا، بهره برداری و نگهداری ساختمان‌ها به منظور اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره‌دهی مناسب، آسایش و صرفه اقتصادی که توسط وزارت راه و شهرسازی طبق ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تدوین شده است، رعایت آن ضروری است.

رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای در انجام خدمات مهندسی و انجام آن مطابق قوانین و مقررات حرفه‌ای ساختمان از جمله رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی، الزامات مقررات ملی ساختمان، آئین نامه‌های لازم الرعایه و استانداردهای اجباری در راستای حفظ حقوق شهروندان، سرمایه ملی و ارتقا کیفی ساختمان‌ها مورد انتظار است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0