سه‌شنبه, 6 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۰:۵:۴۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۳/۰۹ 
احداث 18 بوستان، بازسازی 16 پارك و 5 پروژه جنگلكاری در 20 ماه اخیر

احداث 18 بوستان، بازسازی 16 پارک و 5 پروژه جنگلکاری در 20 ماه اخیر

فضای سبز به عنوان بخشی از کاربری‌های عمومی همواره یکی از ضروریات جامعه شهری و زندگی شهروندی محسوب می‌شود. اهمیت فضای سبز در محیط‌های شهری به حدی است که به عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی جوامع مطرح و نبود آن به معنی عدم وجود نشاط و سرزندگی در شهرها تلقی می‌شود و از این رو دارای کارکردهای مختلفی از جمله کارکرد زیست‌محیطی، کارکرد زیباشناختی، کارکرد ترافیکی و... است. احداث فضاهای سبز و پارک‌های محله‌ای از یک سو با تأثیر بر سلامت روان شهروندان بواسطه تلطیف و آرامش روحی و تامين اوقات فراغت شهروندان منجر به توسعه نشاط و پویایی اجتماعی شهروندان می‌شود و از سوی دیگر زیباسازی سیما و منظر شهری را به دنبال دارد. خوشبختانه در دوره پنجم مدیریت شهری شاهد اقدامات بی‌سابقه‌ای در زمینه توسعه فضای سبز شهرقدس بوده‌ایم و این شهر هر روز در حال سبزتر شدن است.

افزایش بیش از 2 مترمربعی سرانه فضای سبز شهر قدس در دوره پنجم مدیریت شهری
توسعه فضای سبز و بوستان‌هاي شهري و توزیع عادلانه سرانه فضای سبز در سطح شهر در اولويت برنامه‌هاي شهرداری قرار دارد و مجموعه شهرداري قدس در تلاش است در راستاي خواسته‌های شهروندان با توسعه فضای سبز در بوستان‌ها، میادین و بلوارها، سرانه فضاي سبز را در مناطق کم‌برخوردار افزايش دهد، به همین منظور، پروژه‌های گوناگونی را در این زمینه به بهره‌برداری رسانده است که این اقدامات توانسته در دوره پنجم مدیریت شهری در مجموع بیش از 2 مترمربع به سرانه فضای سبز شهر بیفزاید. به عبارتی دیگر بیش از 40 هکتار فضای سبز در قالب 18 پارک محله‌ای احداث شده است، همچنین علاوه بر این اقدامات، بیش از 22 هکتار درختکاری و فضای سبز حاشیه‌ای و غرس بیش از 240 هزار اصله درخت در مناطق مختلف شهر اعم از کاشت درخت در بوستان‌ها، معابر عمومی و کمربند سبز شهری صورت گرفته است. پیش از این، سرانه فضای سبز شهرقدس حدود 9 متر با استانداردهای کشوری در این حوزه فاصله داشت که با اقدامات صورت گرفته و افزوده شدن 2 مترمربع به این سرانه در دوره پنجم مدیریت شهری، خوشبختانه گامهای مثبتی در این زمینه برداشته شد و امیدواریم با احداث و توسعه پروژه‌های متعدد فضای سبز در سطح شهر این فاصله را کمتر کنیم تا به استاندارد ملی فضای سبز که ۱۵ مترمربع برای هر نفر است، دست یابیم.

ادامه توسعه فضای سبز تا رسیدن به سرانه استاندارد
شهرداری قدس در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های خود مبنی بر افزایش سرانه فضای سبز و بهره‌مندی شهروندان از تفرجگاه‌های استاندارد در نقاط مختلف شهر اقدام به طراحی و احداث بوستان‌ و فضای تفریح کودکان و خانواده‌ها کرده است که این رویکرد پس از این نیز تا رسیدن به نقطه مطلوب که همانا تامین سرانه استاندارد فضای سبز است، ادامه خواهد یافت.

افزایش 40 هکتاری فضای سبز با احداث 18 بوستان
احداث و تجهیز 18 بوستان بزرگ و کوچک حاصل اقدامات جهادگونه شهرداری قدس در 20 ماه اخیر بوده است. این بوستان‌ها که در نقاط مختلف شهر احداث گردیده، موجب شده است تمامی محلات از این زیرساخت حیاتی شهری برخوردار شوند و توسعه متوازن شهر در حوزه فضای سبز تحقق یابد. بوستان چندمنظوره و منحصربه‌فرد حنانه به مساحت50 هزار مترمربع، بوستان مسافر با مساحت 25 هزار مترمربع، بوستان‌های گل نسترن و گل نرگس در بلوار امام حسین(ع)، بوستان‌های گل پامچال، گل شب‌بو، گل بنفشه و گل مریم در بلوار امامزاده، بوستان‌های بدون دخانیات و عطر یاس در بلوار سی متری شهدا، بوستان البرز در منطقه کاووسیه، بوستان خطی امامزاده حضرتین، بوستان واقع در شهرک مسکونی روبروی سازمان خدمات موتوری شهرداری به مساحت تقریبی 2200 مترمربع، بوستان‌های واقع در شهرک مسکونی تعاونی پرسنل شهرداری واقع در انتهای بلوار امام حسین(ع) به مساحت تقریبی 2500 و 3200 مترمربع، بوستان محله‌ای واقع در کوچه محبین به مساحت تقریبی 400 مترمربع، بوستان محله‌ای کاووسیه با 2500 مترمربع و بوستان محله‌ای خیابان یادگار امام(ره) به مساحت 400 مترمربع بوستان‌های احداث شده در دوره پنجم مدیریت شهری بوده است.

آغاز نهضت جنگلکاری در شهرقدس
در یکی- دو سال اخیر رویای شهروندان شهرقدسی برای داشتن بوستان‌های جنگلی در این شهر تحقق یافته است و چندین پروژه جنگلکاری در جای‌جای شهر آغاز شده و برخی به بهره‌برداری رسیده است. پارک جنگلی شهر (کوشان طیور) از جمله بزرگ‌ترین پروژه‌های جنگلکاری شهرداری است که به مساحت ۲۰ هکتار در حال اجراست و نقش بسزایی در افزایش سرانه فضای سبز شهرقدس خواهد داشت، اقداماتی همچون ایجاد شبکه آبیاری تحت فشار و قطره‌ای، نخاله‌برداری، خاکریزی، تسطیح بستر، ایجاد باغ گل محمدی و کاشت نهال از گونه‌های مختلف در این بوستان انجام شده است. جنگلکاری کمربندی چیتگر با ۴هزار اصله نهال، جنگلکاری لیلکی و حاشیه بلوار مدافعان حرم با ۱۲۰۰ اصله نهال، بوستان جنگلی حاشیه جاده فتح به مساحت ۱۵۰۰۰ مترمربع و جنگلکاری کمربندی چیتگر از دیگر پروژه‌های بزرگ مدیریت شهری در این زمینه است.

بازسازی بوستان‌های قدیمی ‌شهر
شهرداری از آغاز دوره پنجم مدیریت شهری علاوه بر احداث بوستان‌های جدید، طرح ساماندهی، ترمیم و بهسازی بوستان‌های موجود در سطح شهر را نیز در دستور کار قرار داده است و با توجه به اینکه بسیاری از شهروندان لحظات و اوقات فراغت خود را بویژه در فصل تابستان در این بوستان‌ها سپری می‌کنند، ضرورت بهسازی اساسی اینگونه مکان‌های تفریحی بیش از پیش احساس می‌شود. معاونت امور زیربنایی و ترافیک شهرداری با توجه به اهمیت موضوع و تاکیدات شهردار شهرقدس مبنی بر توسعه فضای سبز شهری و فراهم نمودن محیطی مفرح و شاد جهت گذراندن اوقات فراغت شهروندان، عملیات بهسازی و ترمیم بوستان‌های سطح شهر را با جدیت دنبال می‌کند. شهرداری قدس در 20 ماه اخیر تاکنون اقدام به بازسازی 16 بوستان در سطح شهر کرده است که از جمله مهم‌ترین این پروژه‌ها می‌توان به بوستان‌های آزادگان، حضرت ولیعصر(عج)، قالیچی و... اشاره کرد.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0