سه‌شنبه, 24 تير 1399
  • ساعت : ۸:۱۷:۳۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ 
مدیریت آب های سطحی و پیشگیری از بحران، محور اصلی اجرایی شهرداری قدس در حوزه خدمات شهری

گزارش آبان و  ذر ماه خدمات شهری، شهرداری قدس/
مدیریت آب های سطحی و پیشگیری از بحران، محور اصلی اجرایی شهرداری قدس در حوزه خدمات شهری

مهندس مختاری شهردار قدس در تشریح اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری، با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی ایجاد شده و شیفت به سال‌های ترسالی، نیاز به اتخاذ پارادایم‌های جدید مدیریت شهری برای مقابله با بحران‌ها به ویژه در مقابله با هدایت آب‌های سطحی است بر لزوم اتخاذ رویکردهای نوین در اجرای روش های آمادگی نیروها و مدیریت آب های سطحی تاکید نمود و معتقد است شبکه ای تخت از ساختار سازماندهی نیروها که در آن همواره تمامی نیروهایی که در راستای مدیریت بحران به نقاط مختلف شهر در کمترین زمان ممکن در محل حاضر شده و هر اکیپ خدماتی مجهز به تمامی نیازهای کاربردی و مهارت های اجرایی باشند. شهردار قدس همچنین مجموعه اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری در آبان و آذر 98 را تشریح نمود که گزارش آن را در ذیل می خوانیم:

هدایت آبهای سطحی
با فرارسیدن فصل پاییز و بارش نزولات آسمانی طرح پاکسازی، لایروبی و رسوب برداری تمامی انهار و کانالهای اصلی و فرعی سطح شهر با هدف هدایت و جمع آوری آبهای سطحی و پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی بارندگی های پاییزی در رأس اقدامات معاونت خدمات شهری شهرداری قرار گرفته است.

شهردار قدس، با بیان اینکه جمع آوری و هدایت آب های سطحی و جریانات حاصل از بارندگی در مسیر صحیح به منظور پیشگیری از بحران های احتمالی جزء مهمترین اقدامات می باشد که برنامه ریزی های لازم در این حوزه صورت گرفته است، افزود: در همین راستا لایروبی نهر خیابان سی متری شهدا از اول بلوار نسترن تا انتهای کانال سرپوشیده، لایروبی رودخانه جاده اوقاف از اول پل جنب موتورخانه به طول تقریبی 1500 متر، آزاد سازی رودخانه آیرین از اول پل 45 متری خیابان شهید کلهر تا انتهای مسیر صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین اصلاح و لوله گذاری کاروگیت نهر زردآب از خیابان شهید افراسیابی تا پل بلوار شهید حاج قاسم اصغری، لوله گذاری نهر واقع در خیابان جانبازان با لوله های grp از انتهای خیابان تا اول کانال نسترن، حفر چاه جذبی در زیر گذر سیاه رود واقع در کمربندی چیتگر و زیرگذر باغ شازده به سمت پمپ بنزین نیز از جمله اقدامات صورت گرفته به منظور آمادگی در زمان بارش های فصلی می باشد.

مختاری،  با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز حفر چهار حلقه چاه در میادین و معابر اصلی تجمع آب در دست اقدام بوده و عقد قرارداد برای اجاره دستگاه های مورد نیاز لایروبی رودخانه نیز انجام پذیرفته است، تصریح کرد: آماده باش نیروهای خدمات شهری و استقرار ایشان در زمان بارش های فصلی در سطح شهر، هماهنگی با نیروهای سازمان فضای سبز و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری، آماده باش سازمان پسماند به منظور در اختیار قراردادن خودروها و ماشین آلات با هدف مواجهه با بحرانهای احتمالی و تست تمامی پمپ های نواحی و سازمان آتش نشانی برای آبگرفتگی های احتمالی در سطح شهر نیز از دیگر اقدامات معاونت خدمات شهری شهرداری بوده است.

خرید 32 پمپ کفکش توسط ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس
مختاری گفت: مطابق مصوبات ستاد مدیریت بحران جلسه قبل 20 پمپ 2 اینچی توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و 12 پمپ کفکش   توسط مدیران مناطق 1 و 2 و یک عدد پمپ 8 اینچی گازوئیلی نیز خریداری گردید و لازم است تاکسیرانی و اتوبوسرانی نیز به مقدار کافی وسایل نقلیه آماده به کار در زمان بارندگی ها داشته باشند و پاکسازی عمومی معابر شهر نیز توسط معاونت خدمات شهری و پیمانکاران پسماند در دستور کار قرار گیرد تا مشکلی در خصوص آبگرفتگی معابر پیش نیاید.

تاخیر ادارات خدمات رسان در تکمیل پروژه ها، سبب ساز مشکلات هدایت آب‌های سطحی
 مهندس مختاری شهردار قدس، با بیان اینکه نیمه کاره رها کردن و به تعویق انداختن اتمام پروژه‌های سطح شهر، توسط ادارات خدمات رسان به ویژه آبفا موجب بروز مشکلات عدیده‌ای در هدایت آب های سطحی به ویژه در منازل مسکونی شده است، خواستار تکمیل هر چه سریعتر آنها شد.

وی با تاکید بر اینکه شواهد و قرائن حاکی از آن است که پاییز و زمستان امسال پربارش خواهد بود، تاکید کرد: پروژه های نیمه تمام ادارات خدمات رسان موجب تجمع آب در حفاری های ایجاد شده و نهایتا به خانه‌های شهروندان شده است و این امر علاوه بر ایجاد مشکلات فراوان در زمینه هدایت آبهای سطحی موجب نارضایتی شهروندان نیز گردیده است.

شهردار قدس افزود: بنابراین با توجه به این که در بسیاری از کوچه های و خیابان های سطح شهر پروژه شبکه فاضلاب شهری اجرا شده است، اداره آبفا باید هر چه سریعتر نسبت به تکمیل حفاری های انجام شده در سطح شهر قدس اقدام نماید.

شهردار قدس خاطر نشان کرد: در بعضی از کوچه‌ها نوارهای حفاری منجر به تجمع آب و نفوذ به خانه های مسکونی شهروندان و بروز مشکلاتی از جمله پر شدن زیر زمین‌ها، پارکینگ‌ها و نشست خانه‌ها را شده است، که در صورت عدم رسیدگی سریع می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را پدید آورد و شهرداری در مواردی که نیاز به سرعت عمل در خدمات رسانی باشد مجبور به پرکردن نوارهای حفاری خواهد بود.

مختاری در ادامه تصریح کرد: همچنین تاکید می شود تا ادارات خدمات رسان در زمان باقیمانده تا انتهای سال اقدام به حفاری جدید نکنند و نسبت به تکمیل پروژه های نیمه کاره خود را هر چه سریعتر اقدام نمایند، ضمن اینکه شهرداری و قدس در فصل پاییز و زمستان تا انتهای فصل بارندگی ها هیچ گونه مجوز حفاری صادر نخواهد کرد.

شهردار قدس بیان داشت: هماهنگی و اقدام سریع در زمینه تکمیل پروژه های نیمه کاره حفاری، نقش موثری در امداد رسانی به موقع و کارآمدی زیرساخت‌های هدایت آب های سطحی خواهد داشت، چرا که تجمع آب در این نقاط علاوه بر ایجاد گل و لای مانع حرکت آب در نهرها و کانال ها شده و عملا زیرساخت های هدایت آب های سطحی را ناکارآمد خواهد کرد که اگر به موقع برای رفع آنها اقدام نشود می تواند موجب ایجاد بحران های جدی در سطح شهر و مختل شدن روند جاری در زندگی شهروندان گردد.

تشکیل جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران شهرداری قدس:
مهندس مسعود مختاری در این جلسه با تاکید بر اینکه تمامی نقاط تجمع دائمی آب باید با استفاده از تجهیزات ثابت تجهیز گردد، اظهار داشت: با آماده باش تمامی نیروهای ستاد مدیریت بحران در سطح شهر و مناطق باید در نقاطی که تجمع آب در آن‌ها حتمی است، نیروها به صورت آماده باش کامل به صورت ثابت مستقر گردند.

وی افزود: با توجه به اینکه تجمع آب در سه سطح کوچه ها وخیابان ها، زیرگذرها و منازل مسکونی صورت می پذیرد، باید با استفاده از یک تقسیم کار اصولی تمامی موارد در سطح شهر تحت پوشش قرار گیرد.

شهردار قدس بیان داشت: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی به امور مربوط به آبگرفتگی منازل به صورت اختصاصی ورود نماید و همچنین معاونت خدمات شهری و معاونت فنی و عمرانی تمامی موارد مربوط به سطح کوچه‌ها، خیابان ها و پل های زیرگذر را تحت پوشش خود قرار دهند و مدیران مناطق هرکدام از زیرگذر‌هایی که در منطقه خود قرار دارند را با استفاده از نیروهای ثابت و تجهیزات مناسب به رفع آبگرفتگی اقدام نمایند.

مهندس مختاری خاطرنشان کرد: تمامی امکانات لازم برای تجهیز عوامل در سطح شهر پیش‌بینی گردد و آماده بکار باشد و تامین تمامی تجهیزات در دسترس اولویت‌های کاری قرار گیرد و امکانات مناسب برای مکش آب نقاط مسکونی توسط پمپ ها توسط واحدهای سیار پیش‌بینی و تمهیدات لازم برای آنها اندیشیده شود.

 وی در ادامه با بیان اینکه تمامی عوامل  ستاد بحران در روزهای بارندگی و در موقعیت هشدار باید به صورت آماده باش باشند، افزود: تمامی امکانات لازم برای نیروهای مستقر در سطح شهر فراهم گردد و بخش هایی که احتمال آبگرفتگی در آنها بسیار است در سطح شهر دائماً مورد بررسی و اقدام قرار گیرند.

شهردار قدس خاطرنشان کرد: زیرگذر‌هایی که امکان تردد در آنها وجود ندارد مانند زیرگذر اسماعیل آباد و امامزاده باید توسط نوارهای هشدار کاملاً بسته شود و به شهروندان از محل ها و مناطقی که در سطح شهر امکان تردد در آنها وجود ندارد آگاهی رسانی شود تا با حضور در این نقاط گرفتاری برایشان ایجاد نگردد.

مهندس مختاری با تاکید بر اینکه در زمان ایجاد مشکل در یک نقطه از شهر باید تقسیم وظایف به خوبی صورت پذیرد و همه نیروها در یک نقطه از شهر جمع نشوند و تمامی امکانات در یک نقطه به کار گرفته نشود.

وی ادامه داد: باید با استفاده از یک وحدت رویه و خط مشی اجرایی واحد، نیروها در قسمتهای مختلف شهر به ویژه در قسمت‌هایی که در انظار عمومی موجب ارزیابی عملکرد مجموعه مدیریت شهری می‌گردد مانند میدان قدس و معابر اصلی شهر به صورت متعادل و متوازن توزیع و به خدمات رسانی اقدام نمایند.

شهردار قدس عنوان داشت:  یکی از پدیده هایی که هم اکنون در سطح شهر برای اولین بار مشاهده می گردد نشست زمین به دلیل وجود خشکسالی‌های پی در پی در سالهای اخیر می‌باشد که باید دپو شن و ماسه در مناطق و نواحی صورت پذیرد و بلافاصله پس از مشاهده  نشست خیابان ها، مخلوط ریزی مناسب انجام و معبر برای شهروندان بازگشایی گردد.

مهندس مختاری با اشاره به اینکه چاه های رسوب گیر در نواحی تجمع آب نمی توانند کارایی و بهره‌وری کامل را در خصوص رفع صد در صدی مشکلات آبگرفتگی برآورده نمایند، گفت: باید چاه‌های رسوبگیر توسط عوامل خدمات شهر اصلاح گردد و در صورت لزوم پمپ‌های ثابت در این محل‌ها مستقر و آب هایی که توسط این پمپ ها کشیده می شود به کانال‌های هدایت آب های سطحی شهر هدایت گردند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در زمان وقوع بحران‌ها نیاز به نیروهای آماده باش بسیاری است، باید ضمن تکمیل تجهیزات لباس و چکمه برای تمام عوامل حاضر در ستاد مدیریت بحران نیروهای پیمانکاری فضای سبز نیز مطابق قراردادشان در اختیار ستاد مدیریت بحران قرار گیرند و در صورت لزوم در مناطق مختلف توزیع و به انجام اقدامات لازم بپردازند.

شهردار قدس خاطر نشان کرد: پس از بارندگی ها مسلماً خرابی هایی از زمان بارندگی به بار می آید که ناشی از نشست، ایجاد چاله ها در سطح شهر می باشد و باید بلافاصله پس از بارندگی‌ها چاله‌های سطح شهر رسیدگی و با مصالح مناسب پر و آسفالت گردند و لازم است معاونت امور زیربنایی و ترافیک نسبت به این اقدام به صورت اضطراری مبادرت ورزد.

مهندس مختاری با تاکید بر اینکه اولویت تسهیل عبور و مرور شهروندان در سطح شهر می باشد و همه امکانات باید در این زمینه بسیج شود، ادامه داد: خرید پمپ های کفکش و پمپ های روبین و سایر تجهیزات برای امدادرسانی آنی به منازل و سطح معابر در دستور کار قرار گیرد و فورا اجرایی شود.

رفع مشکلات زیرگذر امامزاده
شهردار قدس عنوان کرد: به منظور پیشگیری از بروز مجدد مشکلات پیش آمده در این زیرگذر در سامانه بارشی جدید، پمپ های تخلیه آب ثابت در زیرگذر خیابان امامزاده جانمایی و نصب گردید و با جایگذاری لوله های کاروگیت برای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی به چاه جاذب عملیات اجرایی این پروژه پایان یافت.

ادامه حفر چاه های جذبی در معابر سطح شهر قدس
مختاری اظهار داشت: با هدف تسهیل در جمع‌آوری و هدایت و دفع ‌آب‌های سطحی، جلوگیری از وقوع آبگرفتگی در سطح معابر و پیشگیری از بروز مشکل برای شهروندان در فصل بارندگی و همچنین حفظ و تقويت سفره های زير زمينی صورت میگیرد و به همین منظور حفر چاه زیر پل زیرگذر امامزاده، اجرای حوضچه رسوبگیر در کوچه های میثم سوم و چهارم و حفر چاه واقع در کوچه مقداد توسط عوامل حوزه خدمات شهری شهرداری انجام شد.

احداث خروجی جهت هدایت آبهای سطحی در ابتدای بلوار امام خمینی(ره)
شهردار قدس بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مناطق درگیر با آب‌های سطحی ناشی از نزول باران ابتدای بلوار امام خمینی "ره" (میدان قدس سابق) در بلوار ۴۵ متری انقلاب است که به دلیل تمرکز واحدهای اداری و تجاری از مهم‌ترین معابر عبور و مرور شهروندان است و با شروع بارش‌ها و آبگرفتگی این نقطه شهروندان رفت‌و آمد با مشکل مواجه می‌شوند و برای رفع این معضل خروجی جهت هدایت آب‌های سطحی در بلوار امام خمینی(ره) به کانال موجود در بلوار ۴۵ متری کلهر توسط عوامل معاونت خدمات شهری احداث شد.

تقدیر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران از عملکرد شهرداری قدس در بارندگی های اخیر
محمد تقی زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران در جلسه ستاد مدیریت بحران استان از عملکرد مهندس مختاری شهردار قدس برای تلاشهای شبانه روزی و مستمر در بارندگی های اخیر تقدیر به عمل آورد.

بنا بر این گزارش؛ شهرداری قدس با فرارسیدن فصل پاییز و بارش نزولات آسمانی و به منظور آمادگی بیشتر در مواجهه با بحرانهای احتمالی اقدام به ترمیم نوارهای حفاری، احداث زیرساختهای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی و لایروبی و رسوب برداری تمامی انهار و کانالهای اصلی و فرعی سطح شهر، اصلاح و لوله گذاری انهار و حفر چاه جذبی و غیره نموده است.

همچنین آماده باش شبانه روزی نیروها و عوامل خدمات شهری و استقرار ایشان در زمان بارش ها در سطح شهر به منظور رفع آبگرفتگی های معابر و تسهیل در تردد شهروندان، هماهنگی با نیروهای سازمان فضای سبز و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری، آماده باش شبانه روزی سازمان پسماند برای در اختیار قراردادن خودروها و ماشین آلات سنگین در عملیات بازگشایی معابر نیز از دیگر اقدامات این شهرداری در وقوع بارشهای فصلی بوده است.

لایروبی بستر رودخانه آیرین در حال انجام است
شهردار قدس گفت: با هدف تسهیل حرکت رواناب های جاری شده در شهر لایروبی رودخانه آیرین انجام می پذیرد، زیرا وجود پساب های معادن شن و ماسه شهر قدس که محصول شستن ماسه هاست به صورت لایه ای چسبناک و سنگین بستر رودخانه را می پوشاند که سطح نفوذ پذیری رودخانه را کاهش داده و باعث بالا آمدن سطح آب و ایجاد مخاطره خواهد شد.

وی در ادامه گفت: با توجه به پیش بینی ها ممکن است در سال جاری سطح بارندگی ها بیش از سال گذشته باشد و با نظر به اینکه اشباع سفره های زیرزمینی در سال گذشته صورت گرفته است،  انتظار دفع خطرات تجمع آب از طریق جذب چندان منطقی به نظر نمی رسد و به همین دلیل بستر رودخانه تا مرزهای محدوده شهر قدس لایروبی می گردد.

جمع آوری و هدایت آبهای سطحی و روانابهای سطح منطقه دو شهر قدس
مختاری اظهار داشت: نیروهای خدمات شهری به منظور تسهیل در عبور و مرور شهروندان و رفع آبگرفتگی معابر، پاکسازی مسیرهای تردد شهروندان و رفع انسداد و لایروبی مسیر هدایت آبهای سطحی در کانالها و جویهای آب در کوچه المهدی محله محمدآباد، کوچه مبین واقع در بلوار شهدا، خیابان خاکسار، انتهای کوچه گلزار واقع در 45 متری کلهر، کوچه سخاوت یکم واقع در شهرک فرزان، انتهای کوچه شمس واقع در خیابان شهید عالمی را در دستور کار قرار دادند.

وی با بیان اینکه با توجه به بارندگی های روزهای گذشته و با در نظر گرفتن مشکلات زیرساختی فاضلاب شهری و شیب های نامناسب معابر، همچنان عملیات جمع آوری و هدایت روانابها در این منطقه ادامه دارد، تأکید کرد: رفع انسداد مسیر هدایت آبهای سطحی در معابر و شستشو، لایروبی و رسوب برداری کانال ها و جوی ها توسط عوامل خدمات شهری منطقه تداوم دارد ولی همکاری شهروندان از طریق خودداری از ریختن زباله در داخل نهرها و جوی های آب به خصوص برخی از اصناف و کسبه سهم به سزایی در کاهش هزینه نگهداشت شهر و جلوگیری از آبگرفتگی ها در سطح شهر خواهد داشت.

لایروبی ۳۳ هزار متر از انهار سطح منطقه ۲ شهر قدس
شهر دار قدس با اشاره به لایروبی انهار خیابان ای سی متری شهدا، استقلال و شهید شریعتی با متراژ حدود 33000 متر توسط عوامل خدمات شهری منطقه 2، گفت: دلیل اصلی این اقدام پیشگیری از وقوع آبگرفتگی ناشی از انسداد انهار به ویژه در زیر پل ها به واسطه تجمع زباله رها شده در جوی های آب و نهر ها انجام شده است.

پاکسازی، نظافت و 60 تن نخاله برداری کوی فرزان
مهندس مختاری با بیان اینکه شهرک فرزان نیازمند رسیدگی و ساماندهی معابر می باشد، گفت: با انجام نظافت و پاکسازی معابر کوی فرزان تلاش گردید تا نظم بصری و نظارت پذیری مدیریتی در این منطقه القا گردد.
وی افزود: این امر موجب می گردد نظارت اجتماعی و خود کنترلی شهروندان در عدم رها سازی نخاله و زباله و انباشت آنها در معابر این محل تقویت گردد و محله ای پاکیزه و تمیز را در میان مدت به ارمغان آورد و با جابجایی و نخاله برداری بیش از 60 تن در این محل مقدمات اجرای اقدامات بعدی برای ساماندهی معابر این منطقه در میان مدت فراهم گردید.

طرح پاکسازی و استقرار گشت سیار دائمی در خیابان امام سجاد(ع)
شهردار قدس گفت:  خیابان امام سجاد(ع) به دلیل قرار داشتن در مرکز شهر، تمرکز واحدهای تجاری و عرض کم معبر از متراکم ترین نقاط شهرقدس قلمداد می‌شود و وجود دستفروشان در کنار این خیابان مشکلات موجود اهالی و شهروندان را دو چندان خواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: در همین راستا و در اجرای وظیفه قانونی شهرداری و احترام به حقوق شهروندی، طرح پاکسازی و استقرار گشت سیار دائمی در راستای برخورد با سدمعابر عمومی و تضییع حقوق شهروندان در خیابان امام سجاد(ع) توسط عوامل شهرداری منطقه ۲ قدس انجام شد.

جمع آوری و پاکسازی ضایعات ساختمانی مرکز توانبخشی آویژه
شهردار قدس بیان داشت: با توجه به لزوم و اهمیت مهیا بودن فضایی مطلوب از لحاظ بهداشتی برای معلولین و جلوگیری از آلودگیهای زیست محیطی و زیبایی بصری، عملیات جمع آوری و پاکسازی نخاله های ساختمانی در نزدیکی مرکز توانبخشی آویژه توسط عوامل خدمات شهری این شهرداری صورت گرفت.

بازسازی غرفه های تجاری سازمان میادین شهرداری قدس با 60 درصد پیشرفت فیزیکی
شهردار قدس در ادامه با بیان اینکه گسترش و توسعه غرفه های عرضه میوه و تره بار و نگهداری و بازسازی ساختمانها، تجهیزات و تاسیسات سازمان میادین یکی از اهم اقدامات و فعالیتها جهت ارایه خدمات مطلوب به شهروندان و ارتقای سطح کیفی بازارها می باشد، تصریح کرد: در حال حاضر عملیات بازسازی غرفه های تجاری سازمان میادین 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی در ادامه بیان داشت: این پروژه با مساحت 1500 متر مربع شامل 22 غرفه تجاری می باشد که از امکاناتی چون سرویس بهداشتی، نگهبانی و محوطه برخوردار است.

طرح جهادی رفت و روب خیابانها و لایروبی انهار شهرک فرزان
مختاری گفت: این طرح با مشارکت 50 نیروی خدمات شهر و تعداد 12 مورد ماشین آلات سنگین و 7 سرویس انتقال زباله و نخاله انجام گردید.

وی افزود: اعمال نظم بصری عمومی بر کل این شهرک به عنوان عاملی بازدارنده در توقف رهاسازی زباله و نخاله و افزایش مشارکت پذیری شهروندان این محل هدف اصلی این طرح بوده است.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0